OFERTA Trasy kablowe TRASY KABLOWE KORYTA PRZEMYSŁOWE Z PCV M1

Koryta przemysłowe z PCV M1 System polinorma firmy aemsa

Pliki do pobrania:

POLINORMA

 SYSTEM KORYT KABLOWYCH Z TWARDEGO PCV M

  Hiszpańska firma AEM S.A. zajmuje się konstruowaniem, produkcją i sprzedażą wysokiej jakości wsporczych systemów do prowadzenia instalacji elektrycznych. Jedną z grup wyrobów tego rodzaju jest system koryt kablowych z twardego PCV-M1 POLINORMA.

   Jedną z podstawowych zalet tego systemu jest możliwość zastosowania go w miejscach, w których jest narażony na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Charakteryzuje się także dużą odpornością na różne środki chemiczne (tab.1).

   W skład systemu wchodzą zarówno koryta zwykłe gładkie (oznaczone BC), jak również perforowane (noszące oznaczeni BP), o różnych wymiarach przekroju poprzecznego. Dzięki zastosowaniu pustych przestrzeni w ściankach koryt zmniejszono ich masę o 30%. Koryta perforowane mają otwory w odstępach co 50 mm, ułatwiające wentylację kabli oraz montaż akcesoriów dodatkowych.

  Pokrywy kanałów (oznaczone TB) są bardzo gładkie, dzięki czemu ich montaż jest bezpieczny w odróżnieniu od pokryw blaszanych. Jeśli koryto jest otwarte, pokrywa może być zawieszona na jego dolnej krawędzi; ułatwia to układanie kabli.

   Na uwagę zasługuje rozwiązanie końcówki segmentu koryta (oznaczonej TF), która może być m.in. zastosowana do połączenia dwóch odcinków koryta o różnym przekroju. Kolejną zaletą jest zastosowanie segmentów narożnych o tak dobranym łuku, by promień wygięcia kabla nie był za mały, co chroni go przed uszkodzeniem.  Wytwarza się je we wszystkich wymiarach odpowiadającym wymiarom koryt. Istnieje wśród nich podział na elementy kątowe wznoszące (o kącie wklęsłym), opadające (o kącie wypukłym),a także zakręty płaskie służące do kierowania trasą kablową..

   Duży wybór różnego rodzaju wsporników sprawia, że system POLINORMA w zasadzie można montować w każdych warunkach. Wsporniki poziome (oznaczone SH i SHF) są przystosowane do montażu bezpośrednio na ścianie za pomocą śrub montażowych. Można je także montować do słupków stropowych (profile U), przy czym ich długość nie powinna być dłuższa niż 0,5 m. Przy obciążeniu kablami i przewodami oraz innymi elementami instalacji o łącznej masie przypadającej na dany węzeł mocujący wynoszącej do 160 kg do połączenia profilu ze słupkiem należy stosować szpilki ze stali szlachetnej P-INOX.

   Aby ułatwić montaż profilu U do stropu system POLINORMA oferuje obejmę montażową SB do sufitów pochyłych (umożliwiają one regulację kąta nachylenia kanału) oraz do sufitów prostych Profile U można także stosować jako słupki stropowe. Dla koryt o standardowych i średnich wymaganiach dotyczących wytrzymałości stosuje się ww profile.

   Innym rodzajem wspornika jest wspornik uniwersalny SVS zaprojektowany  specjalnie po to, aby umożliwić zamontowanie koryta w pewnej odległości od ściany. Jeśli zaistnieje potrzeba zainstalowania kilku wsporników, a nie ma na to miejsca, można je montować do profilu U. Uzyskuje się w ten sposób wolną przestrzeń między ścianą a wspornikiem, co ułatwia zamocowanie kabli do koryta za pomocą opasek kablowych, lepsze jest także chłodzenie.

    W systemie POLINORMA  można również zastosować wsporniki  SVS jako podwieszane .Wspornik jest podwieszany do sufitu za pomocą prętów gwintowanych M10 wkręcanych bezpośrednio w sufit (w kołki z gwintem wewnętrznym). Kilka takich wsporników można zamocować na różnym poziomie; należy jednak zwrócić uwagę na szerokość i wysokość koryt, tak aby było możliwe zdjęcie i założenie pokryw.

    Kolejnym elementem tego systemu jest uniwersalna podpora mocującą (oznaczona AFH), która może być montowana bezpośrednio do betonu lub do przystosowanej do łączenia z nią szyny U.

   Ze wszystkimi rodzajami koryt o wysokości 60-100 mm można stosować odgałęźnik D-90. Jest on bardzo przydatny przy połączeniu  kanałów pod kątem prostym.

   Do łączenia odcinków koryt znajdujących się na różnych poziomach stosuje się łączniki przegubowe (oznaczone B). Posiadają one możliwość rotacji w zakresie 0-90O. Mechanizm blokujący wkomponowany jest w pełny zakres regulacji.

   Do rozdzielenia torów kablowych w tym samym korycie konstruktorzy z AEM S.A. stworzyli separatory T. Posiadają one także drugą rolę, a mianowicie możemy dzięki nim poddać kanał większym obciążeniom.  Należy także wspomnieć o sposobie samego łączenia koryt. POLINORMA oferuje w tym celu łączniki BU, które idealnie dopasowują się do ścianek. Każdy łącznik dostarczany jest razem ze śrubami i nakrętkami z T-PVC M8x20.

   Często dużym problemem podczas montażu kanałów jest brak miejsca lub nierówności podłoża na którym będzie znajdował się system. Interesującym rozwiązaniem tych trudności zastosowanym przez projektantów jest szyna montażowa TL, która umożliwia podparcie kanału. Aby zamontować szynę TL należy użyć kotw lub śrub mocujących do podłoża .

   Trzeba przyznać, że firma AEM S.A. oferuje pełną gamę akcesoriów do systemu POLINORMA włącznie ze śrubami do jego montażu. System jest bezpieczny do zamierzonego użytkowania, zgodnie z jego przeznaczeniem i odpowiada wymogom normy Pr IEC 61537. Posiada także wytrzymałość dielektryczną 20kV/mm. Materiał z którego jest wykonany został sklasyfikowany jako niepalny 94-V0 i odporny na proces starzenia się pod wpływem promieni UV. Prostota montażu a także konkurencyjna cena są dodatkowymi atutami tego systemu. Znajduje on coraz szersze zastosowanie w oczyszczalniach ścieków, hydroforniach, przepompowniach a także zakładach chemicznych na wydziałach o ciężkich warunkach eksploatacji .